قوانین طراحی design rulse - pcb -
تنظیمات قوانین طراحی ( Design Rules )
بهمن ۱۶, ۱۳۹۸
مدار چاپی چند لایه
برد مدار چاپی چند لایه
اسفند ۲, ۱۳۹۸
نمایش همه
طراحی برد مدار چاپی چند لایه

لایه های برد مدار چاپی pcb ، ساختار برد مدار چاپی را تشکیل می دهند. برای آشنایی بهتر با مفهوم لایه های برد مدار چاپی pcb ، باید با ساختار یک برد مدار چاپی pcb آشنا شویم. شکل زیر ساختار ساده ای از یک برد مدار چاپی را نشان می دهد :

 

لایه های برد مدار چاپی pcb

شکل بالا ساختار یک برد مدار چاپی چهار لایه را نشان می دهد. یک برد مدار چاپی حداقل از یک لایه بالا (Top Layer) و یک لایه پایین (Bottom Layer) و یک لایه تحت عنوان هسته یا core تشکیل شده است. البته اغلب به منظور کاهش هزینه ها امکان ساخت برد های ساده به صورت یک لایه ( تنها لایه bottom Layer) نیز وجود دارد.

به لایه های بالا و پایین اصطلاحا لایه های سیگنال گفته می شود و برای رسم خطوط الکتریکی در طراحی برد مدار چاپی به کار می روند. لایه هسته وظیفه ایجاد عایق الکتریکی بین لایه های سیگنال را به عهده دارد. در ادامه آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB به لایه های برد مدار چاپی می پردازیم.

لایه های برد مدار چاپی PCB :

در بخش قبل به طور ساده ساختار یک برد مدار چاپی pcb را که تنها شامل دو لایه سیگنال و یک لایه عایق بود را بررسی کردیم اما در عمل از لایه های بیشتری در طراحی و ساخت یک برد مدار چاپی استفاده می شود. در ادامه در مورد لایه هایی که بیشترین کاربرد را دارند توضیح می دهیم :

لایه های سیگنال :

همان طور که توضیح داده شد معمولا شامل دو لایه پایین و بالا می شود. در بردهای الکترونیکی پیشرفته از تعداد لایه های بیشتری نیز استفاده می شود که مانند شکل بالا به شکل ساندویچ در بین لایه های بالا و پایین قرار می گیرند.

لایه چاپ راهنما :

لایه چاپ راهنما که به لایه مارکاژ یا لایه سیلک اسکرین معروف است و شامل دو لایه چاپ راهنمای بالا ( Top overlay ) و چاپ راهنمای پایین ( Bottom overlay ) می شود. در واقع این لایه همان نوشته های روی برد مدار چاپی است که مقدار یا شناسه قطعات بر روی برد مدار چاپی را مشخص می کند. این لایه می تواند به طور کلی سه کاربرد داشته باشد :

  • راهنمای مونتاژ قطعات
  • راهنمای عیب یابی
  • راهنمای مصرف کننده

لایه های محافظ :

این لایه ها نیز به طور مشابه شامل دو لایه محافظ بالا (Top solder) و لایه محافظ پایین (Bottom solder) می شود و کاربرد آن به منظور محافظت از خطوط برد مدار چاپی pcb در مواردی مانند اکسیداسیون و آسیب دیدن در هنگام لحیم کاری می باشد.

لایه های مکانیکی :

این لایه ها گرافیکی هستد و در این لایه ها مشخصات مکانیکی برد مدار چاپی تعیین می گردد. پرکاربرد ترین این لایه ها، لایه mechanical 1 یا به طور مشابه Keep out layer است که وظیفه تعیین محدوده برد مدار چاپی را به عهده دارد. شکل ۳D قطعات و کامپوننتها را هم در لایه های مکانیکی تعریف می کنیم.

 

انتخاب لایه های برد مدار چاپی pcb در آلتیوم :

در نرم افزار Altium Designer به منظور انتخاب و استفاده از این لایه ها از نوار ابزار پایین نرم افزار مطابق شکل استفاده می کنیم.

 

لایه های برد مدار چاپی pcb

 

برای استفاده از این لایه های دو ابزار متداول وجود دارد :

ابزار Interactive Routing که معمولا برای رسم خطوط سیگنال از این ابزار استفاده می شود.
ابزار Line که معمولا برای استفاده از لایه هایی به غیر از لایه های سیگنال از این ابزار استفاده می شود.

دسترسی به این دو ابزار مطابق شکل زیر از منوی place امکان پذیر است.

رسم track و line در pcb

برای استفاده از هریک از لایه ها ابتدا لایه مناسب را انتخاب کرده و سپس یکی از دو ابزار ذکر شده را انتخاب می کنیم.

 

آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB

آموزش آلتیوم دیزاینر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *