لحیم کاری برد الکترونیکی
لحیم کاری برد الکترونیکی – قلع کاری
دی ۲۵, ۱۳۹۷
پلیگان آلتیوم ( پولیگان ) - پلی گان polygon
کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم – پولیگان
خرداد ۲۱, ۱۳۹۸
نمایش همه
آموزش طراحی برد با آلتیوم دیزاینر پروتل
در دنیای امروز، آشنایی با طراحی برد‌ الکترونیکی و آموزش طراحی برد الکترونیکی ، برای کسانی که علاقه دارند در صنعت الکترونیک و سخت‌افزار حرفی برای گفتن داشته باشند، یک نیاز اساسی به‌ شمار می‌آید. در حال حاضر، صنعت الکترونیک و IOT روز به روز در حال رشد است و پیش‌بینی می‌شود که در آینده، نیاز به افرادی که با طراحی انواع برد‌ الکترونیکی آشنایی دارند با افزایش چشمگیری مواجه شود. یکی از پر‌کاربرد‌ترین ابزار‌های طراحی برد الکترونیکی – برد مدار چاپی pcb – نرم‌افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer است که ابتدا در سال ۱۹۸۵ با عنوان پروتل عرضه شد و تا به امروز، موفق به تولید محصولات متعددی در زمینه‌ی طراحی برد مدار چاپی و ابزار‌های طراحی سیستم‌های Embedded شده است.

چرا آلتیوم دیزاینر

در میان انبوهی از نرم افزار‌های مختلف، انتخاب ابزار مناسب می‌تواند دریچه‌های بسیاری را برای پیدا کردن کار در شرکت‌ها و حتی کار‌آفرینی فراهم آورد. از ابزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer ، نه تنها برای طراحی مدارات چاپی ، بلکه به عنوانی ابزاری برای نوشتن کد‌های سخت‌افزاری نیز استفاده می‌شود که این مطلب، نشان از گستردگی این نرم افزار دارد. در میان انبوهی از نرم افزار‌های طراحی مدارات چاپی، نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer در بازار ایران از بیشترین کاربرد برخوردار است. و لذا آموزش آلتیوم دیزاینر برای هر کسی که می خواهد در حوزه الکترونیک فعالیت کند، امری ضروری بنظر می رسد.
برای طراحی برد مدار چاپی ( PCB ) نرم افزارهای مختلفی در بازار وجود دارد؛ نرم افزارهای  Cadsoft eagle , Ivex ، Circuit maker  ، PCB Designer، Proteus و … اما نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium designer قدرتمندترین نرم افزاری است که دارای قابلیت های بسیار زیادی در زمینه های مختلف زیر است:
  • طراحی و شبیه سازی نقشه ها
  • ساخت المان های مختلف
  • مسیریابی دستی و خودکار فیبر مدار چاپی
  • محیط های سه بعدی
  • پشتیبانی از طرح های چند کاناله
  • شبیه سازی آن سازگار با نرم افزارهای مشابه مانند Proteus
  • ترسیم طرح به صورت چند بعدی
  • ایجاد و کامپایل Verilog VHDL با حاشیه نویس بازگشتی زمانی
  • انتقال دو طرفه برای شماتیک و کتابخانه ORCAD و وارد کردن فایل های PCB این نرم افزار
  • و …

مهمترین کاربرد نرم افزار آلتیوم دیزاینر

در میان کاربرد های فراوان آلتیوم دیزاینر ، مهمترین ویژگی آن همان طراحی برد الکترونیکی pcb  می باشد. محیط طراحی PCB در پروتل به خاطر کتابخانه های کاملش شهرت دارد که این ویژگی موجب راحتی و سهولت بیشتر برای طراحان می شود. در نرم افزار آلتیوم دیزاینر امکان شبیه سازی و کدنویسی FPGA ها نیز وجود دارد.

اگر بخواهید طراحی الکترونیکی در سطح برد انجام دهید، آلتیوم دیزاینر Altium Designer تنها نرم افزاری است که قابلیت های موردنیاز را در یک جا و در یک محیط طراحی قابل سفارشی کردن را ایجاد کرده است.

نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer یا همان PROTEL DXP نرم افزار قدرتمندی است که برای پیاده سازی شماتیک ، طراحی PCB و آنالیز مدارهای آنالوگ و برخی مدارهای دیجیتالی طراحی شده است؛ و در سرتاسر جهان حتی توسط کمپانی های بزرگ تولید مادربورد هم مورد استفاده قرار می گیرد.

آلتیوم ( به انگلیسی: Altium ) یک شرکت نرم افزاری در اصل استرالیایی است که نرم افزارهای تحت رایانهٔ طراحی الکترونیکی را برای مهندسان تولید می‌کند. نرم افزار آلتیوم دیزاینر تا سال ۲۰۰۱ با نام پروتل ( به انگلیسی: Protel ) شناخته می‌شد.

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *