آموزش طراحی برد با آلتیوم دیزاینر پروتل
آلتیوم دیزاینر
بهمن ۱۰, ۱۳۹۷
زوج دیفرانسیلی ، سیگنال های دیفرانسیلی
زوج دیفرانسیلی
بهمن ۶, ۱۳۹۸
نمایش همه
پلیگان آلتیوم ( پولیگان ) - پلی گان polygon

اگر بخواهیم کارکرد ابزار پلیگان آلتیوم – polygon – ( پولیگان ، پلی گان ) را از نظر ظاهری و فرایند ساخت بررسی کنیم، با استفاده از ابزار پلیگان سطح مس موجود در برد مدار چاپی PCB افزایش پیدا می کند. شاید این نکته برای کسانی که میخواهند طراحی برد الکترونیکی PCB را به صورت دستی بسازند مفید باشد اما استفاده از این ابزار کارکرد بسیار مفید و جذاب دیگری نیز دارد. به شکل های زیر به دقت نگاه کنید. شکل اول قبل از اعمال ابزار پلیگان آلتیوم – polygon – و شکل دوم بعد از استفاده از ابزار پلیگان – پولیگان – را نشان می دهد :

پلیگان آلتیوم ( پولیگان ) - پلی گان polygon

پلیگان آلتیوم ( پولیگان ) - پلی گان polygon

همان طور که مشاهده می کنید با استفاده از ابزار پلیگان آلتیوم دیزاینر – polygon – مساحت ترک های متصل به پدها افزایش یافته است.

چه مواقعی از polygon – پلیگان – در PCB استفاده می شود؟

زمین کردن رایج ترین استفاده از polygon می باشد. اما در برد های چند لایه بعضی از لایه ها را هم به تغذیه اختصاص می دهند. یکی دیگر از کاربردهای Polygon کم کردن نویز مسیر های حساس می باشد به این صورت که اطراف این مسیر ها را با polygon – پلی گان – زمین می کنند و …

نکته مهم در استفاده از پلیگان این است که استفاده غلط از پولیگان باعث نویز شدید در عملکرد بر مدار چاپی خواهد شد؛ مثلا در یک مدار که بخش آنالوگ و دیجیتال دارد برای کم کردن نویز در قسمت آنالوگ، اگر کل مدار رو یک دست polygon کنید اینکار نه تنها باعث کم کردن نویز نمی شود بلکه نویز را بیشتر هم می کند! شکل پلی گان ، ابعاد پلی گان ، فاصله پلی گان با ترک های خاص و … در برد pcb از اهمیت بالایی برخوردار است.

اصلی ترین و مهمترین دلیل استفاده از پلی گان ، افزایش حجم زمین مدار و نزدیک کردن آن به زمین ایده آل می باشد. از پلی گان برای هر نت دیگری جز زمین نیز می توان استفاده کرد.

یکی دیگر از موارد استفاده از پلی گان در pcb افزایش قابلیت جریان دهی ترک ها می باشد. به این صورت که چنانچه نیاز باشد جریان بالایی از ترک عبور کند مساحت ترک را با استفاده از ابزار پولیگان آلتیوم افزایش می دهند.

مزایای استفاده از ابزار پلیگان آلتیوم – پلی گان :

به طور کلی از جمله مزیت های استفاده از ابزار پلیگان آلتیوم ( پولیگان ) عبارتند از :

  • کاهش سطح حلقه جریان
  • کاهش میزان نوسانات تغذیه در ترک های تغذیه
  • کاهش حساسیت ترک ها به افزایش طول
  • کاهش مقاومت ترک ها و تلفات ناشی از آن
  • و …

اما عیب بزرگ پلی گان این است: از آنجاییکه سطح بزرگی از مس بصورت پیوسته بر روی برد pcb قرار می گیرد، لذا پولیگان مانند هیت سینک عمل کرده و عملیات مونتاژ را دچار مشکل می کند. زیرا هیت سینک باعث خنک شدن گرمای منتقل شده از نوک هویه می شود و در نتیجه برای مونتاژ قطعه باید نوک هویه را مدت زمان بیشتری بر روی پد مربوطه نگه داشت که این امر ممکن است باعث کنده شدن پد از سطح pcb گردد. برای جلوگیری از این مشکل، هنگام رسم پلیگان بر روی برد مدار چاپی ، در قسمت Rules تنظیمات مربوط به پولیگان را همانند شکل زیر بر روی Relief Connect قرار دهید.

به طور خلاصه از ابزار پلیگان آلتیوم ( پولیگان ) – polygon – در خطوط تغذیه به منظور افزایش قابلیت جریان دهی استفاده می شود و همچنین از ابزار پلی گان در ترک های زمین به منظور ایجاد شیلد الکترومغناطیسی استفاده می شود.

آموزش آلتیوم دیزاینر

نکات طراحی برد مدار چاپی pcb

دوره آموزشی طراحی pcb با آلتیوم دیزاینر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *