طراحی برد مدار چاپی PCB
طراحی برد مدار چاپی PCB با نرم افزار آلتیوم دیزاینر
مرداد ۳۱, ۱۳۹۷
پوشش نهایی برد مدار چاپی pcb - پوشش نهایی برد الکترونیکی - پوشش نهایی بردهای الکترونیکی
پوشش نهایی برد مدار چاپی pcb
شهریور ۲۸, ۱۳۹۷
نمایش همه
برد مدار چاپی PCB

برد مدار چاپی PCB (فیبر مدار چاپی PCB) شامل مجموعه‌ای از مدارهای الکتریکی بوده و می‌تواند یک طرفه (یک لایه مس)، دو طرفه (دو لایه مس) یا حتی چند لایه باشد. به‌ طوری‌ که قطعات الکترونیکی مانند مقاومت، خازن، آی سی و … بر روی آن مونتاژ شده و جهت استفاده در تجهیزات الکترونیکی بکار می‌رود.

ماده خام تشکیل دهنده این بردها از متریال‌ های مختلفی مانند فایبر، راجرز، تفلون، فلکسی بل و … ساخته شده و با ضخامت‌های ۰٫۲ تا ۳٫۲ میلی‌متر عرضه می‌گردند. استاندارد جهانی تولید برد مدار چاپی PCB بر اساس استاندارد UL و IPC بوده و جهت طراحی این بردها عموماً از نرم‌افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer یا همان نرم افزار پروتل استفاده می‌گردد. برد مدار چاپی pcb در همهٔ محصولات الکترونیکی حتی ساده‌ترین آن‌ها استفاده می‌شود.

برد مدار چاپی PCB

تمامی مدار هایی که شما در سیستم‌ های خانگی، صنعتی و… می‌ بینید از برد مدار چاپی PCB و قطعات الکترونیکی تشکیل شده‌ اند. برد مدار چاپی ( PCB: Printed Circuit Board )، فیبری است معمولا به ضخامت حدود ۱٫۶ میلیمتر، از جنس مقوای فشرده (فیبر فنلی) که قهوه ای و کرم رنگ بوده و یا از جنس الیاف پشم شیشه (فایبرگلاس) که شیشه ای می باشد و در یک طرف یا هر دو طرف آن، یک لایه مس به صورت ورقه نازک معمولا به ضخامت ۳۵ میکرومتر ( ۱OZ ) وجود دارد.

انواع برد مدار چاپی PCB

فیبر ( برد مدار چاپی PCB ) فنلیک
از ترکیب لایه های کاغذ در محلول فنل ساخته می شود و رایج ترین نوع فیبر مدار چاپی PCB می باشد .این فیبر به رنگ زرد پر رنگ و یا قهوه ای بوده و به راحتی سوراخ می شود و لایه مس روی آن بر اثر حرارت زیاد هویه، به راحتی جدا می شود. به همین دلیل در دستگاههای حساس و گرانقیمت استفاده نمی شود.

فیبرهای XPC-FR1-FR2-FR3 در رده فیبرهای فنولیک قرار می گیرند که در بازار ایران به نام فیبر استخوانی مشهورند و معمولا برای بردهای یکرو استفاده می شوند. قیمت این نوع فیبر ارزان بوده و به همین جهت در تولید اغلب دستگاههای تجاری مانند کیت ها و مدارات رادیو و تلویزیون بکار می رود. طریقه ساخت آن به این صورت است که لایه های مقوا را با چسبی به نام فنل, فشرده می کنند. به همین دلیل به آنها فیبر فنلی گفته می شود. معمولا فیبرهای یکرو از جنس فنلیک ساخته می شوند.

برد مدار چاپی PCB فایبر گلاس
این فیبر سبز رنگ بوده و نسبت به فیبر فنلی محکم تر بوده و به سختی سوراخ می شود، در مقابل حرارت مقاومت خوبی دارد و بیشتر در مدارات ماشین حساب، ویدئو، کامپیوتر و… به کار می رود.
این فیبر مدار چاپی PCB دارای چند نوع مختلف می باشد و از ترکیب فشرده الیاف پشم شیشه در محلول چسب های مختلف مانند اپوکسی ساخته می شود. این نوع فیبر تحمل حرارت زیاد را داشته و از نظر استحکام نیز مقاوم تر از نوع فنلی می باشد. به علت استحکام زیاد و گران قیمت بودن این فیبر، در دستگاههای گرانقیمت و حساس از آن استفاده می شود.

انواع برد مدار چاپی PCB از نظر چاپ مس

برد مدار چاپی PCB یکرو
این نوع فیبر بسیار ساده بوده و لایه مس فقط در یک طرف فیبر معمولا لایه (Bottom) قرار دارد و قطعات در طرف دیگر فیبر (لایه Top ) مونتاژ می شوند. این نوع فیبر از استحکام خوبی در برابر گرما برخوردار نیست و بر اثر گرمای زیاد هویه پدها و Track های روی فیبر براحتی جدا می شوند. معمولا فیبرهای یکرو از جنس فنلیک و ارزان هستند.

برد مدار چاپی PCB دورو
این فیبر هم از نوع فنلیک و هم از نوع فایبر گلاس می تواند باشد. در هر دو طرف این فیبر یک لایه نازک از مس پوشیده شده است. قطعات می توانند در لایه Top و یا در هر دو لایه – Top , Bottom – مونتاژ شوند.

برد مدار چاپی PCB چند لایه (مولتی لایر)
در این نوع فیبرها، لایه های دیگری هم بین دو لایه Top , Bottom قرار می گیرند. برد مدار چاپی چند لایه – مولتی لایر – به فیبرهای چهار لایه، شش لایه، هشت لایه، ده لایه، دوازده لایه، چهارده لایه و … تقسیم می شوند. در این نوع فیبر قطعات در دو لایه Top یا Bottom و یا هر دو لایه می توانند مونتاژ شوند. و معمولا لایه های وسط به زمین و تغذیه اختصاص داده می شوند. ترتیب انتخاب لایه ها برای سیگنال یا تغذیه بسیار مهم است.

 

تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB

جنس برد مدار چاپی PCB

چاپ راهنما – سیلک اسکرین

پوشش نهایی بردهای الکترونیکی

مقایسه انواع پوشش نهایی برد مدار چاپی PCB

چاپ سبز، چاپ سلدر، سولدر ماسک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *