طراحی برد مدار چاپی چند لایه
لایه های برد مدار چاپی PCB
اسفند ۲, ۱۳۹۸
PCB های چند لایه
pcb های چند لایه (Multilayer pcb)
اسفند ۲, ۱۳۹۸
نمایش همه
مدار چاپی چند لایه

فن آوری برد مدار چاپی گام های بلندی در ساخت و تراکم برد مدار چاپی برداشته است ، اما ساخت عمومی PCB ها در دهه های مختلف تغییر نکرده است. به این صورت که یک ورق مس به یک ماده عایق مانند FR4 متصل می شود. به طور کلی این Plane های مسی به صورت جفت با یک صفحه واحد FR4 بین دو Plane مس اضافه می شوند. با استفاده از این فناوری ، حداکثر ۱۶ لایه در موارد شدید ممکن است به هم متصل شوند تا PCB چند لایه تشکیل شود.

ساده ترین طرح pcb یک برد مدار چاپی ۲ لایه است که شامل دو لایه مسی در بالا و پایین برد مدار چاپی می باشد. در صورت لزوم اتصال بین اجزا و صفحه های بالا و پایین برد الکترونیکی از طریق via امکان پذیر خواهد بود. به منظور پایین نگه داشتن هزینه های تولید pcb ، فقط قطعات را در قسمت بالای برد (top) خود قرار دهید. در صورت محدود بودن فضای برد الکترونیکی ، قرار دادن قطعات در قسمت پشتی برد pcb نیز مجاز است؛ اما به فناوری لحیم کاری که برای ساخت برد مدار چاپی pcb استفاده می شود دقت داشته باشید.

مزایا و معایب برد مدار چاپی چند لایه

استفاده از برد چهار لایه، دو لایه سیگنالی دیگری را اضافه می کند که طراحی برد الکترونیکی pcb را بسیار ساده تر می کند. استفاده از یک جفت لایه داخلی برای pcb معمولا Plane های پاوری نامیده می شوند. به این صورت که برای ترکینگ مسیرهای مسی خود ، همچنان از لایه های بالا و پایین – top layer , bottom layer  – استفاده کنید، و دو لایه داخلی اضافه شده را به لایه های اصلی تغذیه و زمین اختصاص دهید. این Plane های پاوری در بسیاری از موارد برای روت کردن برد الکترونیکی چند لایه یا همان مسیرهای مسی، مهم هستند و برای طراحی PCB با سرعت بالا اهمیت بالایی دارند.

 

لایه های برد مدار چاپی pcb

 

اما نکته ای که باید در نظر داشته باشید هزینه ساخت بردهای مولتی لایر یا چند لایه است. هزینه ساخت یک برد الکترونیکی چهار لایه در برابر یک برد دو لایه تقریبا دو برابر است. هر چه لایه های بیشتری اضافه کنید هزینه برد الکترونیکی چند لایه بیشتر می شود. اگر به دنبال هزینه ساخت pcb پایینتر هستید، سعی کنید طراحی برد تان دو لایه باشد.

 

لایه های برد مدار چاپی pcb

مراحل ساخت برد مدار چاپی چند لایه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *