مراحل ساخت برد مدار چاپی PCB
مراحل ساخت برد مدار چاپی PCB چند لایه
مهر ۵, ۱۳۹۷
منبع تغذیه سوئیچینگ
مزایا و معایب منبع تغذیه سوئیچینگ
آبان ۱۸, ۱۳۹۷
نمایش همه
تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB

تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB یکی از مراحل ساخت PCB می باشد.

هدف تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB

تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB به این دلیل انجام می شود که برد های تولید شده و اتصالات بین قطعات و پایه ها در تمام لایه ها دقیقا منطبق بر خواسته مشتری باشد. با این روش از مشکلاتی که ممکن است در طول مراحل ساخت PCB بوجود آمده باشد، جلوگیری می شود. این مشکلات بر اثر اشتباهات انسانی یا غیر انسانی روی برد مدار چاپی به وجود می آید و ممکن است از کنترل چشمی خارج باشد.

البته چون برخی از سازندگان PCB بابت تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB هزینه جداگانه ای می گیرند، لذا بهتر است برای بردهایی که تولید انبوه می شوند این تست صورت بگیرد. لازم به ذکر است که بعضی از تامین کنندگان تحت شرایطی این تست را به رایگان انجام می دهند که برای اطلاع از این دست موارد باید به شرکت مدنظرتان مراجعه کنید.

نکته ای که وجود دارد در صورتیکه از شرکتی بخواهید که تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB را انجام دهد، تعداد برد مدار چاپی هر چند عدد باشد، تاثیری بر روی هزینه ای که برای تست الکتریکال فقط یک برد الکترونیکی لازم است، ندارد. این مطلب در مورد هزینه چاپ راهنما و چاپ سبز هم صادق است.

تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB برای شناسایی اشتباهات

منظور از اشتباهات انسانی و غیر انسانی چیست؟

اشتباهات انسانی : اگر هنگامیکه طراحی PCB انجام می دهید، الزامات و محدودیتهای تولید و ساخت برد مدار چاپی PCB  شرکت سازنده را رعایت نکنید، شرکت سازنده هنگام تولید به مشکل خواهد خورد.

مثلا اگر الزام یک شرکت این باشد که کوچکترین اندازه وایا (via) باید ۰٫۳mm باشد، اگر شما در طرح PCB از via با سایز ۰٫۲mm استفاده کنید، شرکت سازنده نمی تواند برد شما را تولید کند. این الزامات و محدودیت ها برای هر سازنده برد مدار چاپی متفاوت است و شما باید از شرکت سازنده برد مدار چاپی موردنظرتان استعلام بگیرید. تا قبل از شروع مراحل ساخت PCB، نسبت به انجام تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB و نحوه هزینه آن قطعیت ایجاد شود.

اشتباهات غیر انسانی : خطاهای دستگاه های شرکت سازنده که PCB تان را برای تولید سفارش داده اید.

مراحل ساخت برد مدار چاپی PCB چند لایه

سوراخهای متالیزه و غیر متالیزه

سیلک اسکرین (چاپ راهنما PCB)

پوشش نهایی PCB

مقایسه انواع روشهای پوشش نهایی PCB

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *