نقشه شماتیک مدار الکترونیکی - مدار الکترونیک
شماتیک مدار الکترونیکی
آذر ۷, ۱۳۹۷
آموزش طراحی برد با آلتیوم دیزاینر پروتل
آلتیوم دیزاینر
بهمن ۱۰, ۱۳۹۷
نمایش همه
لحیم کاری برد الکترونیکی

لحیم کاری برد الکترونیکی ( قلع کاری ) به فرایند اتصال دو قطعه به یکدیگر از طریق ذوب و انجماد یک آلیاژ زود ذوب، گفته می شود. در لحیم کاری – قلع کاری برد الکترونیکی – (برخلاف جوشکاری) فلز پایه ذوب نمی شود و فقط فلز لحیم یا پرکننده، ذوب می شود.

لحیم کاری برد الکترونیکی چیست؟

لحیم کاری به عملی می گویند که ضمن آن دو فلز قابل لحیم کاری ، در گرمای مناسب به وسیله ذوب کردن قلع به هم وصل می شوند. در مونتاژ قطعات الکترونیکی به روش دستی، این عمل با کمک ابزاری به نام هویه یا Soldering Iron انجام می شود. لحیم کاری – قلع کاری برد الکترونیکی – به روشهای مختلفی انجام می گیرد که تقریبا تمام مهندسین الکترونیک با روش لحیم کاری دستی آشنایی دارند. اما علاوه بر روش دستی روشهای دیگری نیز وجود دارند که مونتاژ قطعات الکترونیکی را با دستگاه انجام می دهند. که برخی از این روشها عبارتند از:

 • لحیم کاری ( قلع کاری ) برد الکترونیکی با وان قلع
 • قلع کاری برد مدار چاپی – برد الکترونیکی – با خمیر قلع (Reflow Soldering)
 • لحیم کاری قطعات الکترونیکی با موج قلع (Wave Soldering)

لحیم کاری برد مدار چاپی به روش دستی

همانطور که قبلا اشاره شد، در روش لحیم کاری دستی، از ابزاری به نام هویه استفاده می شود. لحیم کاری با هویه مهمترین مهارت لازم برای حرفه ای شدن در دنیای الکترونیک است، این دو ( الکترونیک و لحیم کاری ) در کنار یکدیگر مثل قفل و کلید هستند. هرچند که یاد گرفتن و کار کردن با وسایل الکترونیکی بدون نیاز به استفاده از هویه هم ممکن است اما شما به زودی خواهید فهمید که دنیای جدیدی با این مهارت ساده در مقابل شما باز خواهد شد.

برای انجام کارهای الکترونیکی هویه با قدرت ۳۰ یا ۴۰ وات کافی است. برای لحیم کاری مدار الکترونیکی قلع ۶۰ درصد را به صورت مفتول هایی به قطر حدود یک میلی متر به نام “ سیم لحیم ” در می آورند. در مغز سیم لحیم سوراخ هایی ایجاد کرده اند که از “رزین” مخصوصی پر شده است.با ذوب شدن سیم لحیم در موقع لحیم کاری “رزین” داخل آن نیز ذوب شده و در محل لحیم کاری جاری می شود، این ماده شیمیایی سبب می گردد تا لحیم کاری برد الکترونیکی به بهترین نحو انجام شود و با روش ذوب کردن قلع در محل لحیم کاری نیازی به روغن لحیم نیست.

لحیم آلیاژی است از دو یا چند فلز مختلف که در اتصال ثابت فلزات، به‌ ویژه سیمها و کابل ها به یکدیگر به کار می‌رود. ترکیب‌های اصلی لحیم قلع و سرب هستند، نسبت بین این دو عنصر می‌تواند نقطهٔ ذوب لحیم را مشخص کند. آزمایش‌ها نشان می‌دهد که اگر نسبت قلع و سرب در حدود ۶۳٪ قلع و ۳۷٪ سرب باشد، نقطهٔ ذوب در کمترین حد خود و حدود ۱۹۰ درجه سلسیوس خواهد بود.

ابزارهای لازم جهت لحیم کاری برد الکترونیکی به روش دستی

برای ایجاد یک اتصال خوب و با کیفیت در روش لحیم کاری دستی، آماده سازی تجهیزات و مواد بسیار حائز اهمیت می باشد. تجهیزات و مواد موردنیاز جهت لحیم کاری برد الکترونیکی به روش دستی، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، عبارتند از:

 • هویه لحیم کاری
 • منبع حرارتی
 • سیم لحیم کاری
 • محفظه تمیز کننده نوک هویه
 • پایه نگهدارنده هویه
 • روانساز ( روغن لحیم )

 

لحیم کاری برد الکترونیکی

 

 

آماده شدن برای لحیم کاری برد الکترونیکی با دست

وقتی همه تجهیزات و ابزار های مورد نیاز برای لحیم کاری را آماده کردید ، برای شروع کار آماده شده اید. ابتدا مطمئن شوید که برد مدار چاپی و پایه های قطعات الکترونیکی تمیز هستند و عاری از هرگونه آلودگی مثل گریس و گرد و غبار می باشند. برد الکترونیکی یا قطعات الکترونیکی که تمیز نیستند ممکن است اکسید هایی را فرونشین کنند که سبب اتصالات لحیم نامناسب شوند. روی ناحیه ای در برد مدار چاپی pcb که می خواهید روی آن لحیم کنید و هم چنین روی پایه قطعات از روغن لحیم با کیفیت استفاده کنید. روغن لحیم اجازه می دهد تا هر گونه اکسید فلز فرونشین شده روی سطح برداشته شود ، بنابراین سبب می شود تا اتصالات لحیم بهتر شوند.

انجام لحیم کاری با دست

حال وقت لحیم کاری است.

 1. مطمئن شوید که هویه داغ است. به آن دست نزنید.
 2. هویه را در یک دست به شکل صحیح و سیم را در دست دیگر خود نگه دارید. زاویه بین این دو باید خوب باشد. سعی کنید تا از حلقه سیم لحیمی استفاده کنید که سیم را محکم نگه دارد تا بتوانید آن را به شکل صحیح بکشید.
 3. سیم لحیم را در نقطه ای قرار دهید که پایه قطعات الکترونیکی با مسیر مسی موجود روی برد مدار چاپی در تماس است.
 4. گرما را به نقطه ای اعمال کنید که سیم لحیم پایه قطعه را لمس می کند.
 5. وقتی این کار صورت گرفت ، هویه را جدا کنید.
 6. پایه های اضافی قطعات الکترونیکی را ببرید.

اتصال لحیم مناسب باید براق باشد. اتصال لحیم کدر نشان دهنده این است که مشکلی وجود دارد. اگر بدون سرب لحیم کاری می کنید ، اتصال مات به نظر می رسد.

فیلم آموزشی نحوه لحیم کاری برد الکترونیکی به روش استاندارد را در اینجا ملاحظه فرمایید.

در مقالات بعد در مورد سایر روشهای لحیم کاری توضیح خواهیم داد.

 

نکات مونتاژ قطعات الکترونیکی به روش دستی

1 دیدگاه

 1. مهران گفت:

  سلام خسته نباشید دوستان من ی گوشی دستم هست ک مشکلش اینه ک قطعه ای ک فلت بهش وصل میشه لهیم پایه هاش وقتی یکم از گوشی استفاده میکنم لحیمش آب میشه میدونین علتش چیه؟ و باید چجوری مشکل و رفع کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *