لحیم کاری برد
مونتاژ قطعات الکترونیک
شهریور ۳۰, ۱۳۹۷
چاپ راهنما PCB
چاپ راهنما PCB – سیلک اسکرین
شهریور ۳۰, ۱۳۹۷
نمایش همه
قطعات نصب سطحی SMD

قطعات نصب سطحی SMD ، قطعات الکترونیکی هستند که به برد مدار چاپی به روش فناوری نصب سطحی Surface-mount technology (SMT ) متصل شده اند. اصطلاح SMT به شیوه نصب قطعات الکترونیکی روی سطح یک قالب رسانا (برد الکترونیکی) اطلاق می شود. کلمه SMD مخفف Surface mount device و به معنی قطعات نصب شده روی سطح می باشد.

قطعات نصب سطحی SMD

استفاده از پتانسیل های موجود در جهان و ایجاد توانایی های جدید، تعداد قطعات بیشتری را جهت ساخت دستگاههای پیشرفته امروزی لازم كرده است. بنابراین برای جلوگیری از بزرگتر شدن ابعاد و حجم ماشین ها و ساخت سیستم های سبك تر، ریزتر، كوتاهتر و كوچك تر ساختار قطعات می بایست تغییر می کرد و قطعات در حال استفاده معروف به THD با نوع جدیدی از قطعات جایگزین می شد.
در دهه ۱۹۶۰ اولین پیشگامان برای شناخت تكنولوژی جدید در IBM شروع به فعالیت كردند؛ مكانیك قطعات الکترونیکی دوباره طراحی شد به صورتی که پایه قطعات قبلی حذف و در انتهای قطعه سطح فلزی جهت اتصال مستقیم آنها به سطح بردهای الکترونیکی در نظر گرفته شد. قطعات بسیار کوچکتر شدند با این حال بمراتب بیشتر از تکنولوژی گذشته با سطح برد اتصال برقرار می كنند وبه حجم زیادی از مدارها نیز اجازه حضور می دهند.

با توجه به طراحی جدید قطعات فوق SMC (Surface-mount Component ) نام گذاری شد و بردهایی که این قطعات بر روی آنها نصب شده است بردهای Surface-mount Device (SMD). با توجه به مزایای فراوان، این تكنولوژی در دهه ۱۹۸۰ شروع به گسترش و پیشرفت نمود. قطعات نصب سطحی SMD دارای پایه های بسیار ریزی هستند كه با توجه به نوع و ابعاد هندسی قطعه پایه ها به شكل ها وانواع متفاوت زیر طراحی شده اند:

 • پایه های بسیار ریز هم چون پین های بسیار كوچك
 • پایه های كوتاه به شكل بال پرنده یا آبشار
 • پایه های كوتاه و كم حجم در انتهای قطعات به شكل حرف J انگلیسی
 • آرایه ای از دیسکهای بسیار ریز ( ●) قرار گرفته در انتها یا بر روی بدنه قطعات (BGA)

چرا قطعات نصب سطحی SMD ؟

استفاده از تکنولوژی SMD در پی تمایل بسیار زیاد مصرف کنندگان برای داشتن تکنولوژی ای کوچک تر، سریع تر و بهتر است. نیاز شدید به افزایش قابلیت ها، تمایل افراد برای داشتن صفحاتی با سایز کوچک تر و رقابت در جهت رسیدن به منافع مالی و اعتبار در بازار، استفاده از این تکنولوژی را در پی داشته است.

مزایای مورد تایید مصرف کنندگان

– کاهش میزان دخالت نیروی انسانی
– کاهش هزینه های اضافی نیروی کار و تولید
– تکرار عملیات که باعث افزایش میزان کنترل کیفیت می گردد
– افزایش سرعت تولید
– کاهش مصرف قلع و صرفه جویی در ابعاد برد مدار چاپی PCB
– قابلیت عملکرد مناسب
– کاهش تولید گرما
– کاهش مصرف برق
– ایجاد تحول و پیشرفت مداوم در روند تولید
– قابلیت استفاده به همراه تکنیک های بکار رفته در روش جایگذاری در درون سوراخ ها بخش هایی از صنعت که امروزه از تکنولوژی SMT استفاده می کنند.

مزیتهای اقتصادی

در روش های گذشته قطعات دارای پایه های سیمی بودند این پایه ها درون سوراخ هایی كه برروی برد مدار چاپی موجود بود، قرار می گرفت. بنابراین لازم بود در زمان طراحی و ساخت بردهای الكترونیكی علاوه بر پیش بینی فضای لازم برای این سوراخ ها در دو سمت برد هزینه های ناشی از سوراخ كاری و نیز متالیزه كردن دیواره سوراخ ها جهت اتصال دو طرف برد به همدیگر نیز در نظر گرفته شود.

مزایای صنعتی

 • كوچك و سبك بودن قطعات نصب سطحی SMD
 • اشغال فضای كمتر
 • نصب اتوماتیك ساده تر
 • سرعت مونتاژ بالاتر
 • امكان مونتاژ این قطعات در هر دو طرف بردها
 • کاهش بسیار زیاد مقاومت و اندوكتانس پایه ها (در نتیجه طیف وسیعی از امواج با فركانس بالا را به راحتی هدایت می كنند)
 • تغییر ناپذیری در برابر شرایط تنش زا و همچنین لرزش زا به خاطر طرح فیزیكی قطعات نصب سطحی SMD
 • به حداقل رسیدن امكان خرابی قطعات بواسطه تماس حداقل انسان با آنها (با توجه به اینكه قطعات نصب سطحی SMD از قطعات الكترونیكی همنوع خود كوچكتر هستند حركت و نصب آنها توسط ماشین صورت می گیرد و نه انسان)

کار با قطعات نصب سطحی SMD

برای کار کردن با این قطعات از نوکهای هویه مخصوص و هویه های حداکثر ۳۰ واتی استفاده می کنند و برای در آوردن راحت تر آی سی ها و قطعات بزرگتر از هویه های هوای گرم استفاده می شود.
آی سی های مونتاژ سطحی دارای بسته بندی های ۲ طرفه با نامهای TSOP و SOP و بسته بندی های ۴ طرفه به نامهای PLCC و TQFP و بسیاری بسته بندیهای اختصاصی دیگر هستند. برای فرکانس های بالاتر از ۲۰۰ مگاهرتز معمولا از قطعاتی استفاده می شود که پایه های آنها از زیر می باشد و BGA نام دارند.

بردهای مدار چاپی SMD

برد مدار چاپی PCB که یکی از مهمترین قطعات کارهای الکترونیکی است به عنوان قلب هر تولید الکترونیکی شناخته می شود که پایه و اساس اتصال قطعات الکترونیکی به یکدیگر است. برد مدار چاپی ها به صورت یکرو و یا دورو ساخته می شوند. پیشرفت تکنولوژی و نیازهای جدید امکان ساخت بردهای چند لایه را نیز فراهم آورده است.

چاپ سولدر ماسک (Solder Mask)
جنس برد مدار چاپی
برد (فیبر) مدار چاپی ( PCB ) چیست؟
معرفی خط مونتاژ SMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *